Упередження виживання


Логічна хиба концентрації на людях або речах, які «вижили» в певному процесі, та, відповідно, нехтування тими, які не «вижили», через відсутність про них достатньої інформації. Це може вести до кількох варіантів хибних висновків. Ті, хто вижив, можуть бути людьми, як при медичному дослідженні, або компаніями, предметами експерименту чи заявниками на роботу — тобто, будь-ким чи будь-чим, що мало пройти через певний процес відбору перед подальшим розглядом. 


Це упередження було досліджено у період другої світової війни, коли після боїв літаки поверталися з пробитими крилами та хвостом, отже інженери вирішили зміцнювати самі ці частини літака. Але такі рішення є хибним, тому що вони робили висновки, виходячи лише з тих літаків, які повернулися, а їх пілоти вижили, проте їх дослід не стосувався тих, хто не зміг повернутися. Бо якщо пошкоджене крило або хвіст, то літак має змогу долетіти до аеродрому, на відміну від пошкодженого двигуна або бензобака.

                       

               Пошкоджені частини літаків, що повернулись, показують місця, де вони могли отримати пошкодження і все ще безпечно повернутися


Таке упередження часто присутнє майже у всіх сферах життя, коли звертають увагу тільки на те, як люди досягають певного успіху та повторюють їх дії, думаючи, що можна досягти теж успіху таким шляхом. Також при дослідженні суспільних явищ часто нехтують тими "хто не вижив" постійно повторюючи помилку виживання. Тож потрібно дуже детально аналізувати не тільки свій досвід, але й брати до уваги те, що може бути поза нього.

Комментарии

Популярные сообщения